Романът на Нийл Геймън „Никога, никъде, никой“ е бил премахнат от задължителния списък за четене на гимназия „Аламогордо“ в Ню Мексико след подадено оплакване от страна на майката на една от ученичките.
Нанси Уилмът се оплакала на ръководството на гимназията заради „сексуалните намеци в книгата и грубия език“.
Когато я помолили да прочете част от романа на глас, тя отказала. „Не мога да ви прочета това и да ви вкарам в новините. Твърде неподходящо е. Наистина е лошо.“
„Вярвах на училищната система“, добавя Уилмът. „Вярвах, че училищното ръководство ще избере подходящи материали, а този не е такъв.“ След като разбира за наложената забрана, Геймън отговаря с послание в Туитър: „Нима някой отвръща на удара?“
„Никога, никъде, никой“ вече е премахната от лавиците на училищната библиотека съгласно изискванията на Уилмът, въпреки твърденията на гимназията, че това е първото оплакване от книгата от въвеждането й в учебната програма през 2004.
Премахването на книгата става едва две седмици след организираната от Американската библиотечна асоциация „Седмица на забранените книги“ и няколко дни след лекцията на Геймън в Лондон, посветена на четенето и възпитаването на децата в любов към книгите, където авторът казва следното:
От време на време става модерно сред някои възрастни да посочат група детски книги, жанр, а може би автор, и да ги обявят за лоши, за книги, които децата трябва да спрат да четат. Виждал съм го да става отново и отново. Инид Блайтън беше обявена за лоша писателка, също и Р. Л. Стайн, както и десетки други. Комиксите биваха заклеймявани, че насърчават неграмотността.
Нийл Геймън и друг път е попадал под ударите на цензурата, само че с култовата си комиксова поредица „Сандман“.
Още по темата: The Guardian и Mediabistro
[…] изтеглянето на “Никога, никъде, никой” на Нийл Геймън от учебната програма в гимназия […]